Elementy po toczeniu CNC

Tokarka CNC to zaawansowane narzędzie przeznaczone do szerokiego spektrum zastosowań. Z jednej strony dzięki niej proces obróbczy zyskuje na dynamice i jakości, z drugiej – zmniejsza udział operatora. Do jakich prac można użyć tokarki sterowanej numerycznie?

Do czego możemy wykorzystać tokarkę CNC?

Tokarka CNC to maszyna, która z racji swej wszechstronności jest użytkowana w licznych branżach, m.in. w sektorze energetycznym, paliwowym czy motoryzacyjnym. Urządzenia sterowanego numerycznie można użyć do toczenia elementów ze stali nierdzewnej, mosiądzu, drewna i wielu innych materiałów o różnej strukturze. W zależności od kierunku, w którym narzędzie obróbcze posuwa się względem „rzeźbionego” detalu, wyróżniamy toczenie:

 • kształtowe,
 • wzdłużne,
 • poprzeczne,
 • kopiowe.

Usługi toczenia CNC pozwalają na:

– szybką produkcję kół zębatych,

 • gwintów,
 • łożysk,
 • osi,
 • tulei,
 • wałów,

– przecinanie i toczenie rowków,

– wytwarzanie wielu innych elementów.

Usługi toczenia CNC a rodzaj maszyny

Obróbkę ściśle uzależnia się od typu maszyny, na której ją wykonujemy. Wśród tokarek konwencjonalnych wyszczególniamy m.in. tokarki:

 • kłowe,

– produkcyjne,

– stołowe,

– do obróbki gładkościowej,

– uniwersalne,

– ciężkie,

– wielonożowe,

– kopiarki,

 • tarczowe,
 • rewolwerowe,
 • uchwytowe,
 • branżowe,
 • a także półautomaty i automaty oraz zataczarki.

Jakie są zalety tokarki CNC?

Ponieważ usługi toczenia CNC to przede wszystkim synonim precyzji, podobnie jak frezowanie cieszą się dużym zainteresowaniem w przemyśle. Rozbudowana aktywność narzędzi obróbczych pozwala na realizację szerokiej palety zadań. Wykonywanie delikatnych ruchów w postaci wgłębień albo chęć uzyskania odpowiedniej tekstury nie stanowią problemu. Tokarki sterowane numerycznie w przeciwieństwie od ich uproszczonej, standardowej wersji wykorzystuje się w obróbce wielkoseryjnej, o zwiększonym poziomie trudności. Wówczas, gdy przydatna jest możliwość korekty położenia przyrządu w rozpiętości do mikrona.

Paleta rynkowa jakościowych tokarek CNC pozwala wybrać maszynę zdolną nawet do obróbki przedmiotów o skomplikowanych kształtach bez uszczerbku na dokładności czy tempie procesu. Dodatkowo możliwe jest zaprogramowanie tokarki w taki sposób, by podobnie jak wzorowy pracownik stanowisko robocze utrzymywała w permanentnym porządku; usuwając z niego resztki wiórów. Maszynę do toczenia CNC można łatwo przezbroić. Nowoczesne tokarki zapewniają niezakłóconą obróbkę dwustronną, w której korzysta się z manipulatorów automatycznie odwracających detal.

Tokarka a stopień zaawansowania usług toczenia CNC

Klasyczne tokarki (uniwersalne)

Uniwersalne tokarki CNC w podstawowej formule „jedna głowica, jedno wrzeciono” to kompromis między możliwościami a przystępną ceną. Ich zastosowanie obejmuje standardowe czynności, takie jak na przykład obróbka materiałów stalowych, żeliwnych i metalowych. Do bardziej zaawansowanych prac należy przeznaczyć tokarki z łożem skośnym lub automaty prętowe, które – oprócz toczenia – wykonują operacje w typie gwintowania czy wiercenia. Do obrabiania elementów bardzo ciężkich (ważących wiele ton), a jednocześnie wymagających precyzji, warto korzystać z tokarek karuzelowych.

Tokarka warsztatowa

Tokarka warsztatowa w rzeczywistości jest konstrukcyjnie podobna do tokarek konwencjonalnych. Na jej wyposażenie składają się m.in. zmieniacz narzędzi w wersji ręcznej lub automatycznej, ręczny uchwyt trójszczękowy czy konik z pinolą poruszaną korbą.

Tokarka produkcyjna

Tokarka produkcyjna jest wyposażona w rewolwer umieszczony z tyłu obrabiarki – w stosunku do operatora. Głowica zawiera 12 bądź 24 pozycje narzędziowe. Maszyna ma uchwyt hydrauliczny i oczywiście programowalny konik pozwalający na automatyzację pracy.

Tokarka CNC dwuwrzecionowa

Wyposażenie tokarki w dodatkowe wrzeciono – ruchome w osi Z – pozwala zautomatyzować proces odbioru przedmiotu poddanego toczeniu z głównego wrzeciona i obróbki drugiego zamocowanego detalu, bez wzajemnej ingerencji. Dwuwrzecionowa tokarka CNC zwykle ma odbiornik gotowych detali.

Tokarka ze skrętną osią B

Tokarka wielokanałowa

Gdy tokarka ma skrętną oś B, nabiera dodatkowej funkcjonalności. Dzięki temu kąt narzędzia w płaszczyźnie XZ może być płynnie regulowany. W konsekwencji tokarka staje się zdolna nawet do wykonania praktycznie każdej geometrii osiągalnej technologiami skrawania.

Tokarka wielokanałowa to wariacja na temat dwuwrzecionowej odmiany maszyny. Jej cechą charakterystyczną jest wyposażenie w dodatkową głowicę z narzędziami. Ponieważ obróbka na głównym wrzecionie jest wspomagana przez drugi zestaw, proces usługi toczenia CNC staje się szybszy. Obecność drugiego rewolweru pozwala na użycie go w roli podtrzymki / konika.

Automat wzdłużny (tokarka typu szwajcarskiego)

W przypadku automatu z ruchomym wrzeciennikiem materiał w postaci pręta oprócz ruchu obrotowego wykonuje jednocześnie ruch wzdłużny, który umożliwia skrawanie. Tokarka typu szwajcarskiego łączy w sobie funkcjonalności z wcześniej wymienionych maszyn i jest bardzo szybka. Mimo to ograniczeniem jest niestety wielkość pręta, który można na niej obrobić. Automaty wzdłużne wywodzące się z przemysłu zegarmistrzowskiego dziś projektuje się do toczenia małych, precyzyjnych części na potrzeby sektorów: motoryzacyjnego, medycznego, elektronicznego itp.

Tokarki z narzędziami napędzanymi – centra obróbcze

Centrum obróbkowe pozwala na produkcję wielonakładową z uwzględnieniem wszystkich założeń na etapie projektowania. Wiąże się z wielosektorową dostępnością procesu i zautomatyzowanym podawaniem narzędzi do wrzeciona. Centrum obróbcze umożliwia płynną realizację różnych czynności, a mianowicie: gwintowania, wiercenia lub rozwiercania czy frezowania. Sterowanie tokarką z narzędziami napędzanymi powierza się systemowi CNC. Nowoczesną odmianą standardowych centrów obróbczych są zrobotyzowane centra tokarskie, zmniejszające udział operatora w procesie, a tym samym prowadzące do obniżenia kosztów obróbki.

Toczenie sterowane numerycznie – dobry wybór

Podsumowując, usługi toczenia CNC to korzystny wybór dla osób, które szukają „złotego środka” między elastycznością a koniecznością skrócenia łańcucha produkcyjnego i zminimalizowania błędów operatora charakterystycznych dla ręcznej obróbki konwencjonalnej.

Te artykuły mogą Cię zainteresować