Elementy po toczeniu CNC

Toczenie sterowane numerycznie pozwala zwiększyć efektywność, obniżyć koszty i uzyskać precyzję nieporównywalną z obróbką ręczną. Wydajność procesu zależy od optymalnego doboru maszyny. Co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem tokarki?

Usługi toczenia CNC a wybór tokarki

Decyzja o zakupie tokarki CNC to ważny moment w życiu firmy. Chęć rozwinięcia parku maszynowego wiąże się z większym wydatkiem. Dlatego aby nie przepłacić bądź nie paść ofiarą niedoszacowania możliwości sprzętowych do potrzeb nie wolno podejmować jej pochopnie.

Zanim potencjalny nabywca postanowi kupić tokarkę, powinien dokładnie określić, do jakiego typu produkcji będzie ona używana. Właściwie postawione pytania o zakres prac i częstotliwość korzystania z maszyny dadzą odpowiedź na temat oczekiwanej wydajności urządzenia. Po wstępnym przejrzeniu ofert – z naciskiem na uzbrojenie proponowanych tokarek – klient będzie mógł oszacować, jak duży budżet musi przeznaczyć na jej zakup.

Jeśli dany model zwróci naszą uwagę, w miarę możliwości powinniśmy zasięgnąć na jego temat opinii ekspertów i innych użytkowników. Przed zakupem tokarki CNC warto skonsultować się z doświadczonym doradcą i przedstawić mu szczegółowy plan prac, do których nam ona posłuży.

Jakich błędów unikać przy zakupie tokarki CNC?

Niedostateczna wiedza o produkcie i brak szerszego spojrzenia biznesowego mogą boleśnie dotknąć nieostrożnego przedsiębiorcę. Chcąc nabyć dobrą tokarkę przeznaczoną do usług toczenia CNC, należy unikać opisanych poniżej sytuacji.

Kupno najtańszej maszyny w celu świadczenia usług toczenia cnc

Kupno tokarki najatrakcyjniejszej cenowo spośród innych wpisujących się w założenia klienta wbrew pozorom może drogo kosztować. Niska cena zwykle równoważy się ze słabszymi gatunkowo materiałami i utrudnionym dostępem do części zamiennych. Ze szczegółową specyfikacją każdego urządzenia można zapoznać się u producenta bądź dystrybutora marki. By zminimalizować ryzyko nieudanego zakupu, warto odrzucić skrajne oferty i skoncentrować się na tokarkach ze średniej klasy cenowej.

Brak myślenia perspektywicznego na temat świadczeniu usług toczenia cnc

Z tokarki korzysta się przez lata. Mając to na uwadze, klient oprócz aktualnych potrzeb wynikających ze świadczenia usług toczenia CNC powinien uwzględnić przyszłe cele produkcyjne. Ekonomiczna, chłodna kalkulacja pozwoli zaoszczędzić. Adaptacja maszyny będzie wiązała się z mniejszymi kosztami niż nabycie nowej. Przed zakupem należy upewnić się, czy producent przewiduje możliwość użycia w tokarce nowszej wersji oprogramowania bądź zastosowania bardziej zaawansowanej technologii.

Niewłaściwy dobór narzędzi i pola roboczego

Jeśli Twoja praca będzie obejmowała obrabianie materiałów twardszych, wybierz tokarkę z większą siłą skrawania. W przypadku masowej, wielkoseryjnej produkcji detali uwagę należy skoncentrować na prędkości procesów obróbczych. Do toczenia obszerniejszych elementów będziesz potrzebować większego stołu roboczego. Zwróć uwagę na liczbę osi w tokarce. Im jest ich więcej, tym bardziej skomplikowany detal możesz stworzyć.

Brak dodatkowych akcesoriów

Aby zwrot z inwestycji w tokarkę nastąpił jak najszybciej, należy w pełni wykorzystywać jej potencjał. Nie będzie to możliwe, jeśli na drodze do pełnowymiarowej produkcji stanie brak komponentów ułatwiających pracę. W zależności od potrzeby należy zainwestować w pomocnicze oświetlenie, transportery wiórów, głowice narzędziowe czy uchwyty.

Niedostosowanie przestrzeni roboczej podczas pracy tokarki cnc

Praca tokarki bez wątpienia nie powinna generować niebezpieczeństwa dla operatora. Maszyna przeznaczona do realizacji usług toczenia CNC musi mieć odpowiednią przestrzeń roboczą oraz zabezpieczenia w postaci osłon. Wszystkie niezbędne wytyczne w zakresie miejsca, fundamentowania czy rodzaju zasilania powinniśmy otrzymać od wytwórcy. Oznaczenie CE na tokarce świadczy o spełnianiu przez urządzenie europejskich norm bezpieczeństwa.

Niesprawdzenie warunków gwarancji

Dobra gwarancja z pewnością powinna obejmować części mechaniczne i elektryczne oraz sterowanie. Do elementów najbardziej narażonych na awarię zalicza się uszczelki, łożyska, filtry i paski gumowe. Gwarancja zwykle nie uwzględnia wymiany żarówek, bezpieczników czy oleju. Okres i szczegółowy zakres ochrony zależy od producenta.

Brak weryfikacji sprawności drukarki

Przed odebraniem tokarki od sprzedawcy należy ocenić, czy jest ona zgodna z naszymi oczekiwaniami. Test warto przeprowadzić z udziałem operatora i detalu, który planujemy obrabiać. Jeśli zauważymy ewentualne błędy bądź usterki, przed odebraniem maszyny powinniśmy zlecić ich usunięcie.

Usługi toczenia CNC – gdzie szukać ofert tokarek?

W poszukiwaniu odpowiednich maszyn do świadczenia usług toczenia CNC warto odwiedzać wydarzenia branżowe – np. Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL w Targach Kielce. To dobra przestrzeń do poznawania możliwości różnego typu sprzętów i podzespołów, spotkań z ekspertami i wymiany doświadczeń. Uwagi mogą potwierdzić nasze spostrzeżenia bądź być impulsem do zmiany przekonań. W przypadku, gdy nasze zamówienie jest nietypowe o rozszerzoną poradę możemy poprosić inżynierów z biura projektowego współpracującego z producentem tokarek. Ofert można szukać też na stronach internetowych producentów i w katalogach tematycznych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować