Elementy po toczeniu CNC

Usługi toczenia CNC – zalety

Zastosowanie tokarki CNC w przemyśle wytwórczym staje się coraz to powszechniejsze. Dla wielu firm stają się fundamentem linii produkcyjnych. Powtarzalność, wysoka jakość obrabianych elementów, czy precyzja pracy – to zalety, które przekładają się na większe zyski dla firmy i zoptymalizowanie czasu pracy. Dowiedz się nieco więcej o usługach toczenia i sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać!

Charakterystyka toczenia CNC

Usługi toczenia CNC cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Sam proces obróbki nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować dokumentację konstrukcyjną, a na jej podstawie opracować proces technologiczny. Jest to etap, podczas którego oblicza się parametry obróbki, dobiera odpowiednie narzędzia, czy też ustala kolejność operacji, które będą wykonywane na maszynie.

Co ważne, usługi te dzieli się na kilka rodzajów. Podział ten opiera się na kierunku ruchu posuwowego noża tokarskiego. Wyróżnia się:

  • toczenie wzdłużne,
  • toczenie kopiowe,
  • toczenie kształtowe,
  • toczenie poprzeczne.

Najczęściej usługi toczenia CNC stosuje się w odniesieniu do metali, jednak ta metoda obróbki oferuje znacznie większe możliwości. Obróbka tworzyw sztucznych, żeliwa, czy stali – także jest możliwa.

Warto pamiętać, by toczenie CNC zawsze powierzać specjalistom. Choć sam proces obróbki nie jest wymagający i skomplikowany, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie maszyny oraz jej ustawienie. Do wykonania pierwszych obróbek tokarką, niezbędna jest także stosowna wiedza dot. tego typu urządzeń.

Usługi toczenia CNC – powtarzalność obrabianych elementów

Toczenie CNC to także powtarzalność obrabianych elementów – jest to zdecydowanie jedna z największych zalet tej obróbki. Tokarka pozwala uzyskać dowolną ilość dokładnie tak samo obrobionych przedmiotów. Ta zaleta zostanie doceniona w szczególności przez duże zakłady, które zajmują się produkcją masową i seryjną.

Usługi toczenia CNC – minimalizacja odpadów

Usługi toczenia CNC pozwalają zminimalizować liczbę odpadów. Przekłada się to na niższe koszty, bowiem potrzebna jest mniejsza ilość materiału, ale również jest to działanie proekologiczne – ograniczenie odpadów pozwala zachować środowisko czystsze.

Tokarki CNC pracują z niebywałą precyzją i dokładnością. Ilość pozostałego materiału jest niewielka. Ponadto nie ma tutaj ryzyka popełnienia błędu przez pracownika – a to może skutkować zmarnowaniem materiału.

Usługi toczenia CNC – możliwość obróbki skomplikowanych elementów

Usługi toczenia CNC stosuje się nawet w przypadku elementów, które posiadają skomplikowaną formę. Tokarki CNC wyróżniają się dzięki temu szerokim zastosowaniem – mogą być wykorzystane do obróbki prostych elementów, jak i tych o nietypowej formie.

Atutem jest również możliwość uzyskania dowolnej liczby elementów o skomplikowanej formie z jednoczesnym zachowaniem wysokiej precyzji.

Skomplikowane kształty dla pracowników mogą być wyzwaniem. Z pewnością ich obróbka będzie bardziej wymagająca, niż ma to miejsce w przypadku prostych elementów.

Usługi toczenia CNC – precyzja pracy

Na uwagę zasługuje również wysoka precyzja pracy. Ostateczny produkt, który zostaje uzyskany – dokładnie odpowiada parametrom, które zostały opisane w projekcie.

Dzięki temu, możliwe jest również uzyskanie wielu identycznych elementów, bowiem za każdym razem – precyzja jest naprawdę wysoka. Przekłada się to również na jakość produktów, a to z kolei na ich cenę. Uzyskane w procesie obróbki przedmioty zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Usługi toczenia CNC – szybkość pracy

Usługi toczenia CNC wykonywane są we wprost ekspresowym tempie. Pomimo tego, że urządzenie jest niezwykle dokładne i precyzyjne, jest jednocześnie bardzo szybkie. Tokarki CNC pracują z prędkością, która jest nieosiągalna dla obróbki konwencjonalnej.

Każdy, nawet najlepszy pracownik może popełnić błąd, czy też mieć gorszy dzień. Przekłada się to na szybkość pracy. W przypadku tokarek szybkie tempo jest cały czas utrzymywane.

Bezpieczeństwo CNC

Każdy, nieprawidłowy wykonywany zawód wiąże się z pewnym ryzykiem. Podobnie jest w przypadku obsługi wszelkich maszyn. Dzięki temu, że obsługa tokarki CNC ogranicza się jedynie do jej zaprogramowania i przygotowania – praca jest stosunkowo bezpieczna. Pracownik nie bierze udziału w obróbce, a jego zakres obowiązków jest tutaj niewielki. Ryzyko wypadku zostaje więc zminimalizowane.

Wszystkie te zalety sprawiają, że usługi toczenia CNC cieszą się wprost ogromną popularnością. To idealne rozwiązanie dla masowej produkcji – poprawisz dzięki niemu jakość wyrobów i skrócisz czas pracy!

Obecnie coraz częściej tego typu urządzenia zastępują konwencjonalne metody obróbki. Manualne tokarki, choć wciąż można zauważyć je w wielu zakładach – powoli odchodzą w niepamięć.

Te artykuły mogą Cię zainteresować