Elementy po toczeniu CNC

Usługi frezowania CNC – największe zalety tej obróbki

Usługi frezowania CNC to popularny sposób obróbki różnego rodzaju materiałów – w tym m.in. metalu, drewna, aluminium czy złota. Poruszająca się w wielu kierunkach frezarka, pozwala tworzyć wielorakie kształty, otwory czy rowki. Frezowanie okazuje się być przydatne w wielu zawodach – w tym zarówno w małych zakładach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Poznaj największe zalety frezowania CNC!

Na czym polegają usługi frezowania CNC?

Usługi CNC to określenie układu sterowniczego, który może zostać dowolnie zaprogramowany. Umożliwia to uzyskanie produktu o dowolnie wybranych wymiarach, kształcie, a także właściwości powierzchni. Usługi frezowania CNC to metoda obróbki skrawaniem. Podczas tego procesu, przedmiot jest nieruchomy, a frezarka wykonuje ruch obrotowy. Ostrza narzędzia ścinają wierzchnią warstwę części, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Frezowanie CNC to proces w pełni zautomatyzowany. Nic więc dziwnego, że frezarki są obecne w tak wielu zakładach produkcyjnych. Co więcej, ta metoda obróbki sprawdzi się przy:

 • produkcji jednostkowej – która polega na tworzeniu niepowtarzalnych elementów,
 • produkcji seryjnej – gdzie możliwe jest zoptymalizowanie konstrukcji kluczowej, zmniejszenie kosztów i przyspieszenie czasu produkcji,
 • produkcji masowej – co przekłada się na dynamiczne tempo produkcji i niskie koszty, za przykład może tu posłużyć np. branża motoryzacyjna.

Usługi frezowania CNC – mnogość materiałów wykorzystywanych do obróbki

Wymieniając zalety frezowania CNC, nie sposób jest pominąć mnogości materiałów, które mogą zostać wykorzystane do obróbki frezarką. W zależności od prowadzonej działalności, można skupić się wyłącznie na jednym czy dwóch materiałach. Możliwości frezarki CNC są jednak nieograniczone. Może modyfikować materiały, takie jak:

 • aluminium,
 • mosiądz,
 • stal,
 • złoto,
 • iryd,
 • platyna,
 • gips ceramiczny,
 • dibond,
 • kompozyty wielowarstwowe,
 • drewno,
 • plexi,
 • poliwęglan,
 • materiały drewnopochodne (w tym blaty czy płyty meblowe).

Sprawia to, że usługi frezowania CNC wyróżniają się niemalże nieograniczonym zastosowaniem. Sprawdzi się w wielu branżach.

Usługi frezowania CNC – precyzja

Zaletą frezowania CNC jest również precyzja. Zadaniem urządzenia jest wycięcie wprowadzonego materiału w odpowiedni kształt. Materiał odpada w postawi wiórek. Precyzja może być większa lub mniejsza, w zależności od konkretnego modelu maszyny. Prawdą jest jednak, że nawet frezarki z najniższej półki okazują się być wysoce precyzyjne.

Usługi frezowania CNC pozwalają uzyskać dowolną liczbę elementów obrobionych w dokładnie taki sam sposób. Jak się okazuje, frezarki działają z dokładnością co do nanometra. To szczególnie przydatne przy skomplikowanych i nietypowych zleceniach.

Usługi frezowania CNC – powtarzalność elementów

Jednorazowo wykonany wzór może zostać powtórzony ze 100% dokładnością względem poprzedniego projektu. Umożliwia to produkcję masową wybranych elementów, co jest przydatne dla wielu firm.

Produkcja masowa jest systemem wytwarzania wyrobów, który cieszy się ogromną popularnością. Frezowanie CNC znacznie ułatwia cały proces, a także umożliwia produkcję na jeszcze większą skalę.

Usługi frezowania CNC – krótki czas produkcji

Zaletą frezowania CNC jest również krótki czas produkcji. Maszyny są sprawne, a już z pewnością sprawniejsze niż pracownicy. Są to ludzie, którzy chcąc nie chcąc – popełniają błędy, mogą mieć gorszy dzień. I choć czas produkcji zależy w dużej mierze od rodzaju przedmiotu i stopnia skomplikowania projektu, frezarki CNC działają naprawdę szybko.

Dzięki stosowanym technologiom, możliwe jest uzyskanie jakościowych rezultatów w krótkim czasie. Co więcej, szybki czas realizacji jest również atrakcyjny dla potencjalnych klientów i kontrahentów. Zdarza się nawet, że to właśnie czas gra kluczową rolę, a obróbka zlecana jest tej firmie, która najszybciej sobie z nią poradzi.

Usługi frezowania CNC – niskie koszty

Usługi frezowania CNC oznaczają również niskie koszty dla firmy. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż jeden pracownik może nadzorować wiele frezarek. Nie potrzeba dedykowanej osoby do każdej maszyny. Urządzenia działają w pełni samodzielnie. Jedynie raz na jakiś czas niezbędna jest wymiana narzędzi skrawających lub przeprowadzenia prac konserwacyjnych, jest to jednak rzadkość i trwa tak naprawdę chwilę.

Oszczędności pozwala przynieść także brak konieczności tworzenia prototypu lub modelu. Ich wykonanie to również koszt, a także poświęcenie dodatkowego czasu. Frezarki CNC są niezwykle łatwe i bezproblemowe w obsłudze. Sprawia to, że urządzenia te nie wymagają tworzenia prototypu lub modelu. Przynosi to więc oszczędności.

Warto również wspomnieć o ograniczeniu zużycia materiału. Dzięki temu, że możliwe jest określenie precyzyjnych parametrów, niewielka ilość materiału zostaje zmarnowana. Ten aspekt również przekłada się na niskie koszty.

Jak widzisz, frezowanie CNC to sposób obróbki posiadający wiele cennych i niezastąpionych zalet. Frezarka okazuje się być doskonałą inwestycją w wielu zakładach i firmach, a jej zastosowanie jest niemalże nieograniczone.

Te artykuły mogą Cię zainteresować