Wycinanie elektroerozyjne

CNC Partner oferuje usługi cięcia elektroerozyjnego drutowego WEDM na najwyższym poziomie. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów.

Element na elektrodrążarce drutowej przygotowany do wycinania elektroerozyjnego.

Elektrodrążenie drutowe WEDM

Cięcie w technologii WEDM (Wire Electrical Discharge Machining) to doskonałe rozwiązanie dla precyzyjnych zadań w obróbce metalu. Dzięki wykorzystaniu wycinania elektroerozyjnego mamy możliwość wykonywać części o bardzo dużej twardości i wysokiej dokładności wymiarów. Ta technologia oferuje niesamowitą precyzję i możliwość obróbki wszystkich stali narzędziowych, nawet do 64 HRC. W CNC PARTNER, stosujemy technologię WEDM w celu dostarczenia naszym klientom najwyższej jakości usług obróbki metalu.

Na czym polega cięcie drutowe?

Podczas obróbki elektroerozyjnej rolę elektrody roboczej pełni drut mosiężny. Wyładowania elektryczne pomiędzy drutem, a obrabianym materiałem powodują erozję materiału, w istocie daje to efekt dokładnego wycinania i kształtowania obrabianych części. Cięcie rozpoczyna się albo od wykonanego uprzednio otworu startowego, albo od krawędzi przedmiotu obrabianego. Wycinanie elektroerozyjne odbywa się w wodzie demineralizowanej z uwagi wydzielającą się wysoką temperaturę.  Maksymalna wysokość cięcia na maszynach w firmie CNC PARTNER może wynosić aż do 400 mm.

Jakie są zalety tego sposobu cięcia metalu?

Wycinanie elektroerozyjne ma wiele zalet, jednym z głównych atutów jest eliminacja sił skrawania, które mają wpływ na obrabiany przedmiot, co jest niemożliwe w przypadku najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem. Dzięki temu technologia ta umożliwia produkcję małych i precyzyjnych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem tych sił, na przykład w procesie toczenia lub frezowania CNC.

Warto również zaznaczyć, że WEDM jest jednym z najbardziej precyzyjnych sposobów cięcia metalu, ponieważ jest w stanie osiągnąć równoległość poniżej 5 μm. Dodatkowo daje możliwość zachować jakość powierzchni na poziomie Ra ≤ 0,15 μm. Ta wyjątkowa precyzja ma zastosowanie nawet w obróbce materiałów o bardzo dużej twardości, co sprawia, że technologia ta jest wykorzystywana między innymi w produkcji elementów wykrawających i odcinających, takich jak stemple i matryce do tłoczników i wykrojników.

Z jakich materiałów wykonywane są matryce oraz stemple?

Matryce i stemple do wykrojników i tłoczników w firmie CNC PARTNER są wykonywane z wysokojakościowych materiałów, które cechują się trwałością, odpornością na zużycie i zdolnością do precyzyjnej obróbki. Najpopularniejsze stale używane do produkcji matryc i stempli to te z dużą zawartością węgla ponieważ zapewniają wysoką twardość i wytrzymałość. 

Przykładowe gatunki stali używane do wykonywania matryc, stempli i innych specjalistycznych elementów:

    1. Stal narzędziowa: np. 1.2312, 1.2085, WNL, WCL, WCLV, MNV, NC11LV, NC10, Toolox 44.
    2. Stal do nawęglania: np. 18H2N2, 20HG, 18HGT, 16HG.
    3. Stal proszkowa: np. Vanadis 4 Extra, Elmax, Nimax.
Stempel wykonany z bardzo twardego materiału wytworzony metodą wycinania elektroerozyjnego WEDM na elektrodrążarce drutowej.

Cięcie elektroerozyjne, a inne metody obróbki skrawaniem

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn, takich jak elektroerozyjne wycinarki drutowe marki +GF+, CNC PARTNER jest w stanie realizować zlecenia wymagające wysokiej precyzji cięcia i dokładności w tworzeniu skomplikowanych kształtów. Jest to możliwe dzięki technologii, która pozwala uzyskać ostre wewnętrzne narożniki na obrabianym przedmiocie, czego nie da się osiągnąć za pomocą innych sposobów obróbki skrawaniem. Inaczej mówiąc – są elementy, które są przeznaczone do obróbki tylko na elektrodrążarkach.

Wycinanie elektroerozyjne to doskonały wybór dla klientów, którzy poszukują precyzyjnych i wydajnych rozwiązań w zakresie obróbki metali.

 Podsumowując zaletami cięcia metalu metodą elektroerozyjną są:

  • Wysoka precyzja – cięcie elektroerozyjne umożliwia uzyskanie cięć o tolerancji nawet 1 μm. 
  • Możliwość obróbki trudnych materiałów – cięcie elektroerozyjne może być wykorzystywane do obróbki stali narzędziowych o twardości do 64 HRC.
  • Możliwość cięcia pod dowolnym kątem – cięcie elektroerozyjne umożliwia cięcie pod dowolnym kątem, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w przypadku wykonywania elementów o skomplikowanej geometrii.