Elementy po toczeniu CNC

Z pewnością słyszałeś kiedyś o frezowaniu CNC – jest to popularna metoda obróbki m.in. metalu, którą wykorzystuje się w branży spożywczej, chemicznej, budowniczej, reklamowej, czy nawet w branży projektowania wnętrz. W artykule przybliżymy Ci nieco ten proces i poznasz największe jego zalety!

Strona techniczna frezowania CNC

Frezowanie CNC (Computerized Numerical Control) jest precyzyjnym procesem obróbki. Pozwala nadać przedmiotowi pożądanych wymiarów, kształtu, a nawet i właściwości powierzchni. Frezowanie zalicza się grupy obróbek wiórowych, czyli polegających na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi. 

Podczas całego procesu narzędzie frezarki wykonuje ruch obrotowy. Ostrza ścinają wierzchnią warstwę części, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Frezowanie CNC jest w 100% zautomatyzowane, co z kolei przekłada się na maksymalną precyzję i tym samym na popularność tej metody. 

Frezowanie CNC zalicza się do usług CNC. Wskazują one na komputerową kontrolę numeryczną i nie wymagają tym samym obecności pracowników. Sam termin CNC w języku polskim oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. 

Frezować można tak naprawdę wiele materiałów. Są to przede wszystkim metale miękkie, w tym aluminium, mosiądz czy miedź, stal, a także tworzywa sztuczne – plexa, pianka, poliamid, czy PCV.

Jak przebiega proces frezowania?

Proces frezowania jest skomplikowany i wymaga nie tylko frezarki. Rozpoczyna się od zaprojektowania elementu, który ma powstać w wyniku frezowania. Po wykonaniu projektu realizowany jest plan CAM, przeprowadzana jest jego kontrola, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości – są one usuwane. Dopiero po tym procesie pracę rozpoczyna frezarka CNC. 

Działanie tego urządzenia można śmiało porównać do wyrzynarki laserowej. Tutaj również wszystko zaczyna się od projektu oraz jego zmiany na ścieżki prowadzenia narzędzia. Urządzenie opiera się na skomputeryzowanym systemie sterującym. 

Rodzaje frezowania CNC

Frezowanie CNC można podzielić na dwa rodzaje:

  • frezowanie 2D (dwuwymiarowe) – to przede wszystkim wycinanie materiału, w tym najczęściej płyt posiadających różną grubość i wielkość, wykonywanie różnych kształtów, w tym figur geometrycznych, liter, czy cyfr, 
  • frezowanie 3D (trójwymiarowe) – są to już nieco bardziej skomplikowane formy przestrzenne, modele, rzeźby, są jednocześnie bardziej czasochłonne, nierzadko wymagają także zaawansowanych oprogramowań.

Frezowanie CNC – jakie narzędzia?

Jak już wcześniej wspomniano, do frezowania CNC wykorzystuje się frezarki. Stanowią rozbudowaną grupę maszyn i mogą różnić się budową, wielkością, a nawet i przeznaczeniem. Zupełnie inaczej prezentują się frezarki do stali, a inaczej frezarki przeznaczone do tworzyw sztucznych. 

Frezarki wykorzystują specjalne narzędzia, które swoim wyglądem przypominają wiertła – są to frezy. Większość z nich pracuje wzdłuż własnej osi oraz bocznym posuwem. 

Rynek oferuje nam kilka rodzajów frezów:

  • kulowe, 
  • stożkowe, 
  • walcowo-czołowe, 
  • profilowe, 
  • głowice frezujące.

Aby uzyskać pożądany efekt, musisz zadbać o dopasowanie frezów. Ich dobór to najczęściej zadanie projektanta CAM lub operatora maszyny. Jest to w dużej mierze kwestia doświadczenia i stosownej wiedzy. Frezy musisz dobrać zarówno do obrabianego materiału, jak i efektu końcowego, który chcesz uzyskać. 

W przypadku braku takiej wiedzy, warto poprosić o pomoc specjalistę w punkcie sprzedaży w sklepie z frezami. Wybór wśród dostępnych modeli jest naprawdę szeroki, przez co ryzyko popełnienia błędu jest całkiem spore. 

Frezowanie CNC – dlaczego warto?

Frezowanie CNC nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Dostęp do zaawansowanych technologicznie urządzeń sprawia, że możliwe jest uzyskanie skomplikowanych kształtów i wzorów. Ta w pełni zautomatyzowana metoda posiada wiele zalet, w tym:

  • uniwersalność – frezowanie CNC pozwala obrabiać nie tylko metal, ale również i inne materiały, co przekłada się na szerokie zastosowanie tej metody, 
  • oszczędność czasu – dzięki temu, że urządzenie jest zautomatyzowane, nie wymaga ciągłego nadzoru ze strony pracowników, ponadto przebiega sprawniej niż manualna obróbka, 
  • oszczędność pieniędzy – usługi CNC pozwalają ustawić dokładne parametry i nie wiążą się z ryzykiem popełnienia błędu, jak ma to miejsce w przypadku pracowników, przekłada się to na ograniczenie zużycia materiału i tym samym oszczędność pieniędzy, 
  • powtarzalność elementów – umożliwia to wykorzystanie frezowania do produkcji masowej, 
  • wysoka precyzja – elementy są dokładne i identyczne. 

Ze względu na te zalety, frezowanie CNC posiada niemalże nieograniczone zastosowanie. Sprawdza się w branży spożywczej, chemicznej, przemysłu ciężkiego, budowniczej, reklamowej, projektowania wnętrz. Stanowi doskonały wybór zarówno przy produkcji jednostkowej, seryjnej, jak i masowej. Usługi CNC dla dużych przedsiębiorstw stanowią synonim optymalizacji, zarówno kosztów, jak i czasu. 

Te artykuły mogą Cię zainteresować